Workshop je určený pro studentky a studenty se zájmem o akademickou kariéru. Nejužitečnější podle nás bude na pro ty v magisterských a doktorských studijních programech. Účast je zdarma.
Za podporu děkujeme Nadaci Alexandera von Humboldta.
Otázky na panelisty napište do komentáře při registraci.
Registrace byla ukončena.
Úvodní slovo
Krátké přednášky hostů
přestávka
Panelová diskuze
12:15 - 12:45
Neformální diskuze
Petra získala doktorát v oboru sociologie a politologie na New School for Social Research v New Yorku v USA. Momentálně vede projekt na téma Global Commons v rámci výzkumného centra Structural Change of Property na Friedrich Schiller univerzitě v německé Jeně. Zabývá se mezinárodní politickou teorií, mezinárodním právem, právy na přírodní zdroje a idejemi globální spravedlnosti. O těchto i jiných tématech publikovala v řadě zahraničních časopisů.
Ve vědeckých podoborech, ve kterých se Petra pohybuje, je zvykem pracovat sám nebo ve velmi malém týmu. Jakou roli pak hraje školitel/ka? Je potom výběr vedoucí o to důležitější, nebo se musí člověk soustředit více sám na sebe?
Hana vystudovala magisterský obor Imunologie na PřF UK v Praze, poté absolvovala doktorské studium současně na International Agency for Research on Cancer v Lyonu (Francie) a doktorské škole 1. LF UK. Poté působila jako postdoc v Centre de Recherche en Cancérologie de Marseille (Marseille, Francie) kde studovala opravy DNA. Nedávno se vrátila do ČR, užívá si mateřskou pauzu a věnuje se Czexpats in Science.
Během své akademické dráhy poznala několik vedoucích různých národností a s různou skladbou zkušeností. V průběhu studií se také potýkala se zdravotními problémy, což vedlo k vytříbení vztahů na pracovišti.
Jan je archeolog, který studuje interakce lidí s prostředím. Jeho práce se zaměřuje na vztahy mezi hlavními sociálními a ekonomickými transformacemi, změnami ve využívání krajiny a klimatu v pravěku.Ve výzkumu často využívá velké archeologické databáze a teoretické modelování a kombinuje je s kvantitativními výsledky jiných vědních disciplín, zejména paleoekologie.
Jan je absolventem Masarykovy univerzity v Brně, kde získal titul Ph.D. z archeologie.
Již během studií začal sbírat zahraniční zkušenosti. Nejprve ve Vídni v Rakousku, později v Kielu v Německu. Po doktorátu odešel do USA jako Fulbright Scholar na University of Pennsylvania. Nyní působí jako vědecký pracovník na Botanickém ústavu AV ČR v Brně, kde však působil i během studií. Změnila zahraniční zkušenost jeho pohled na ústav a kolegy? Čím ho vedoucí v cizině obohatili?
Daniel je vědecký pracovník na Univerzitě Karlově v Praze. Ve výzkumu se zaměřuje na strukturní biologii signálních molekul a receptorů na površích buněk, které hrají významnou roli v neurobiologii a souvisejících nemocech. Daniel vystudoval Univerzitu Karlovu, kde v roce 2013 získal doktorát z biochemie. Postdoktorskou stáž absolvoval v letech 2013-2020 v laboratoři Yvonne Jones na University of Oxford ve Spojeném království. V roce 2020 se vrátil na Univerzitu Karlovu, kde založil výzkumnou skupinu na Katedře buněčné biologie a ústavu BIOCEV.
Ondřej je chemik. Získal doktorát v roce 2015 na Univerzitě Karlově a na Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Poté strávil půl roku v Lawrence Berkeley National Laboratory jako Fulbright Scholar, několik měsíců v japonské Tsukubě a několik let jako Marie-Sklodowska Curie fellow na univerzitě v belgickém Gentu. Od roku 2021 zakládá s grantem PRIMUS na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy výzkumnou skupinu Polymerní syntézy a Biomateriálů, která se bude věnovat studiu syntetických buněk a chemické komunikace mezi nimi.
Během bakalářského a magisterského studia působil Ondřej ve skupině Antonína Holého na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zažil tak svého školitele na vrcholu slávy, když probíhalo schvalování úspěšných léků proti HIV a upevňovala se spolupráce s farmaceutickým gigantem Gilead.